Gdy dzieje się z nami źle.. Po czym poznać, że warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz.

Konflikty są nieodłączną częścią życia każdej rodziny z dziećmi. Jasper Juul (autor m.in. „Kompetentnego dziecka”) mówi, że w rodzinie z dziećmi może dochodzić dziennie nawet do ok 40 sytuacji konfliktowych i sam fakt, że te scysje, nieporozumienia się pojawiają nie oznacza, że jest to rodzina wymagająca pomocy specjalistów. Co więcej jest to jak najbardziej normalne. Tak samo jak to, że nam rodzicom czy opiekunom wcale nie jest lekko z tyloma nieporozumieniami. Często jesteśmy tym przytłoczeni. CZasem czujemy się bezsilni, sfrustrowani. Po czym poznać, kiedy  to już stan, w którym potrzebujemy pomocy?
Warto przyjrzeć się temu jak się czuję wobec wyzwań codzienności. Czy codzienny rwetes, kłótnie dziecięce lub ich częste prośby czy próby wymuszenia dla siebie pożądanych zabaw czy bajek sprawiają, że przez większość czasu czuję się przytłoczona, bezradna, bez sił. Czy kłótnie z partnerem (patrnerką) doprowadzają mnie na skraj wyczerpania? Czy niespodziewane sytuacje w pracy sprawiają, że jestem całkowicie rozstrzęsiona?
Czy zaczynam myśleć, że jest to sytuacja bez wyjścia? Czuję, że nie dam rady już dłużej. Czy coraz częściej marzę o innym życiu lub wyobrażam sobie, że wychodzę i uwalniam się od tego wszystkiego, co mnie otacza.
Jeżeli doszliście w życiu do momentu gdy Wasza codzienność staje się uciążliwa, nie do wytrzymania, gdy na samą myśl o tym, że trzeba wstać i przeżyć kolejny dzień czujecie smutek, żal, a może po prostu ciągłe, nieustanne zmęczenie nawet po przespaniu całej nocy czy pozornie relaksującej czynności to jest to sygnał, że dzieje się coś, czemu warto się bliżej przyjrzeć.
Oczywiście, że każdemu zdarzają się kryzysy i trudne momenty. Czasami stajemy przed bardzo trudnymi sytuacjami (utrata kogoś bliskiego, rozwód, rozpad rodziny, utrata pracy czy inne trudne, poważne wydarzenia) i wtedy wszystkie wymienione wyżej reakcje czy odczucia są zrozumiałe, nie znaczy że nie należy się tym zająć, ale jest czynnik który sprawia, że obiektywnie nasze życie ulega pogorszeniu i co za tym idzie także nasze samopoczucie. Źle jest natomiast jeżeli jest to kryzys przewlekły wtedy, gdy nie znaleźliśmy rozwiązania trudnej sytuacji i tkwimy w czymś latami. Lub nie wiemy dlaczego czujemy się właśnie tak – przytłoczeni, bezradni, bezsilni.
Jeszcze trudniej zauważyć i uświadomić sobie, że to nie jest przejściowe – zły dzień czy gorsza chwila – gdy pozornie wszystko nam wychodzi. Mamy dużo tzw. sukcesów życiowych. Pozornie mamy szczęśliwe życie – dobry związek, dobrą pracę i dobrą sytuację materialną. Gdy wszyscy dookoła mówią, że powinniśmy się cieszyć albo, że nam zazdroszczą tego jak świetnie sobie radzimy, a w środku czujemy się źle. Bardzo trudno wówczas uwierzyć swoim wewnętrznym odczuciom i szukać pomocy dla siebie.
Dzisiejszy wpis nie jest oparty jedynie o literaturę, ale jest też oparty o osobiste doświadczenia.
Szacuje się, że na depresję choruje w Polsce ok 1,5 mln osób. Ale to te „ujawnione przypadki”. A co z tymi, którzy od lat próbują żyć dobrze i odcinają się od tego co w środku? „Tylko” szybciej się denerwują niż kiedyś? Lub nic nie sprawia im większej radości. Albo przestają czuć cokolwiek.
Czasem to taki rodzaj społecznej maski, którą zakładasz by nie pokazać, że masz gorszy nastrój. Ale jeżeli ten nastrój ciągle jest gorszy i codziennie musisz ją mieć, nie możesz pozwolić sobie na autentyczność, bo wierz, że jeżeli powiesz jak się naprawdę masz to Twoje otoczenie tego nie zrozumie lub nie udźwignie to jest ten moment, kiedy warto poszukać kogoś kto będzie mógł Ci pomóc.
I nie, depresja nie omija też osób psychologów i psychiatrów. To choroba, nie fanaberia czy katar, przed którym mogliśmy się obronić nosząc szalik.. Ale także można i należy ją leczyć. Niestety nieleczona trwa dłużej niż 7 dni.. a jej skutki są dużo poważniejsza od przysłowiowego kataru.

Depresja w coraz większym stopniu dotyka także młodzież i dzieci. Choć u nich objawia się inaczej, o czym w kolejnym wpisie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub potrzebujesz wsparcia zajrzyj tutaj:

FORUM PRZECIW DEPRESJI https://forumprzeciwdepresji.pl/category/aktualnosci

Pomoc

Newsletter

Chcesz otrzymywać dodatkowe materiały odnośnie Blended Family? W newsletterze będziesz otrzymywać dodatkowe artykuły, krótkie ćwiczenia coachingowe oraz informacje o wszystkich planowanych wydarzeniach. Dodatkowo zapisując się na newsletter otrzymasz bezpłatnie mój artykuł „5 zasad szczęśliwej rodziny mieszanej”.

Zapisując się na newsletter wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej zamieszczonych danych osobowych. Szczegóły dotyczące polityki prywatności i bezpieczeństwa znajdziesz tutaj: http://blendedfamily.pl/polityka-prywatnosci